Almanya'da Şirket Kurmak

Almanya’da Şirket Kurmak Hakkında Her Şey

Almanya’da şirket kurmak ve oturum almak, Almanya’da şirket kurmanın avantajları, Almanya’da şirket devralmak, Almanya’da şahıs şirketi kurmak, Almanya’da şirket kurmak maliyeti gibi konular hakkında bilgi edinmek mi istiyorsunuz? O zaman tam olarak doğru sitede bulunuyorsunuz. Okumakta olduğunuz yazıda Almanya’da şirket kurmak ve oturum almak, Almanya’da şirket kurmanın avantajları, Almanya’da şirket devralmak, Almanya’da şahıs şirketi kurmak, Almanya’da şirket kurmak maliyeti gibi konular ile ilgili geniş bilgilere ulaşacaksınız.

Bilindiği üzere Avrupa Birliği dünyanın en büyük ekonomilerinden birisidir ve bu nedenle yatırımcılar için şirket kurmak bakımından en iyi yerlerden birisidir. Gerek sağlam altyapısı gerekse konumu bakımından hem yerli hem de yabancı yatırımcılar için her zaman çekici bir yer olmuştur. Bu büyük ve çekici ekonominin en önemli parçalarından birisini de Almanya teşkil etmektedir. Türkiye’den son yıllarda özellikle Almanya’ya olan göçün hızlandığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yazıyı Almanya’da iş kurmak isteyen sizlere yardımcı olması amacıyla kaleme aldık. Burada Almanya’da şirket kurmak ile ilgili detayları, bu doğrultuda yasal olarak yerine getirmek zorunda olduğunuz yükümlükleri ve bilhassa vize ile ilgili ihtiyaç duymanız muhtemel konuları ele alacağız.

Almanya’da şirket kurmak için gerekli bilgiler bu yazımızda!

Almanya’da Şirket Kurmak için Gereklilikler

Alman bürokrasisinin dillere destan olduğunu duymuş muydunuz? Evet, Almanya’da mektup sistemi hala aktif olarak kullanılmaktadır ve her türlü resmi işleminizde tarafınızdan birden fazla belge istenilecektir. Bu durum, şirket kurmak gibi oldukça karmaşık olan bir konuda da elbette kendisini göstermektedir.

Almanya’da şirket kurmak için ilk olarak ihtiyaç duyduğunuz şey tabii ki vizedir. Almanya’ya bir firmada çalışmaya ya da kendi işini yapmaya gelecek olan birinin ihtiyaç duyduğu vize Ulusal D Tipi Almanya vizesidir. Bu vize, Almanya’da oturum izni alma sürecinin ilk adımını temsil eder. Vize, Almanya’ya geliş amacınıza göre farklı tiplere ayrılmakta ve her biri için konsolosluk tarafından farklı belgeler yahut gerekçeler istenmektedir. Örneğin, Almanya’da bir iş bulmuş olan birisinin en temel ihtiyacı bir iş sözleşmesi iken Almanya’da iş kurmak isteyen birinin en temel ihtiyacı, iyi hazırlanmış bir iş planıdır.

Businessstart.eu olarak size hizmet sunduğumuz temel konulardan bir tanesi de budur: iyi bir iş planı.

İş planı, kurmak istediğiniz şirketin içeriğinden ya da hizmet sağlayacağı sektörden bağımsız olarak ihtiyaç duyduğunuz bir şeydir. Almanya’da bir cafe mi işletmek istiyorsunuz? Öncelikle bir iş planına ve bu cafenin, onu açmak istediğiniz yerde nasıl bir hizmet sunacağı ya da boşluğu dolduracağına ilişkin bir plan hazırlamanız gerekmektedir. Almanya’da bir lojistik şirketi mi açmak istiyorsunuz? Öncelikle bu lojistik şirketinin Almanya’da nasıl bir hizmet sunacağı ile ilgili detaylı bir plana ihtiyacınız var demektir. Almanya’da serbest meslek erbabı olarak çalışmak mı istiyorsunuz? Elbette öncelikle ihtiyacınız olan şey bir iş planıdır.

Almanya’da Şirketin Kuruluşu

Almanya’da şirketinizi kurarken bilmeniz gereken önemli konulardan bir tanesi de Almanya’daki şirketlerin nitelikleridir. Türkiye’deki şahıs şirketlerine, denk gelen şirket tipinin Almanya’daki ismi Einzelkaufmann’dır, kısaca e. K. olarak geçer. Bu kelimenin doğrudan çevirisi “tekil tüccar”dır. Almanya’da şahıs şirketi kurmak, Almanya’da kendi işinizi yapmak için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biridir. Türkiye’de anonim şirket olarak bilinen şirket tipinin Almanya’daki adı ise AGs, yani Aktiengesellschaft’tır. Bir diğer şirket tipi de GmbH’dır ki bu Türkiye’de limited şirket olarak adlandırılan işletme tipinin Alman sistemindeki karşılığıdır. Açılımı, Gesellschaft mit beschränkter Haftung’tur ve sınırlı yükümlülük sahibi şirket anlamına gelmektedir.

İlk etapta Almanya’da kuracağınız şirketin tipine karar vermeniz gerecektir. Bu konuda şirketin içeriğine, sermayesine ve yapacağınız işin büyüklüğüne göre hangi tip şirket kurmanızın sizin açınızdan karlı olacağına bussinessstart.eu’da birlikte karar verebiliriz. Örneğin, küçük ölçekli bir şirket kurmak amacına sahipseniz bir limited şirketinden ziyade şahıs şirketine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bunlar elbette Almanya’da şirket kurmak ile ilgili fikirlerinizin, profesyonel danışmanlık aracılığı ile bir plana dönüştürülmesi yoluyla kolaylıkla mümkün olabilecek şeylerdir.

Almanya’da kurmak istediğiniz şirketin tipine karar verdikten sonra ilk ihtiyacınız olan şey Almanya’ya gelip şirket kuruluşu ile ilgili evrak işlerini halletmek olacaktır. Bu doğrultuda, bir Schengen vizesi alarak Almanya’ya gelmeniz ve burada çeşitli kurumlardan çeşitli izinleri ve belgeleri almanız gerekmektedir. Bunların bazıları Almanya’da ticaret siciline ve ticaret odasına kaydolmak ve şirket sözleşmesini hazırlamaktır.

Almanya’da kurmak istediğiniz şirketin tipine karar verdikten sonra ilk ihtiyacınız olan şey Almanya’ya gelip şirket kuruluşu ile ilgili evrak işlerini halletmek olacaktır. Bu doğrultuda, bir Schengen vizesi alarak Almanya’ya gelmeniz ve burada çeşitli kurumlardan çeşitli izinleri ve belgeleri almanız gerekmektedir. Bunların bazıları Almanya’da ticaret siciline ve ticaret odasına kaydolmak ve şirket sözleşmesini hazırlamaktır.

Step 1

Faucibus in ornare quam viverra orci. Sapien pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus. Nulla aliquet enim tortor at. Nulla aliquet enim tortor at.

Step 2

Faucibus in ornare quam viverra orci. Sapien pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus. Nulla aliquet enim tortor at. Nulla aliquet enim tortor at.

notary service

What You'll Need

Siverra lectus mauris ultrices eros in. Eget egestas purus viverra accumsan in nisl nulla nisi scelerisque euvestibulum sed risus ultricies. Fermentum posuere urna nec tincidunt. Quis imperdiet massa tincidunt nunc pulvinar sapien et ligula ullamcorper.

Häufig gestellte Fragen

FAQ

Hier informieren wir Sie über alle wichtigen Fragen rund um das Förderprogramm „Förderung unternehmerischer Know-Hows

 • Junge Unternehmen, die nicht länger als zwei Jahre am Markt sind (Jungunternehmen)
 • Unternehmen ab dem dritten Jahr nach der Gründung (Bestandsunternehmen)
 • Unternehmen, die sich in wirtschaftlichen Schwierigkeiten befinden – unabhängig vom Unternehmensalter (Unternehmen in Schwierigkeiten)

Gefördert werden allgemeine Beratungen zu allen wirtschaftlichen, finanziellen, personellen und organisatorischen Fragen der Unternehmensführung.

Außerdem gefördert werden Beratungen für Unternehmen die

 • von Frauen geführt werden.
 • von Migrantinnen oder Migranten geführt werden.
 • von Unternehmern/innen mit anerkannter Behinderung geführt werden.
 • zur besseren betrieblichen Integration von Mitarbeiterinnen oder Mitarbeitern mit Migrationshintergrund beitragen.
 • zur Arbeitsgestaltung für Mitarbeiterinnen oder Mitarbeiter mit Behinderung beitragen.
 • zur Fachkräftegewinnung und -sicherung beitragen.
 • zur Gleichstellung und besseren Vereinbarkeit von Familie und Beruf beitragen.
 • zur alternsgerechten Gestaltung der Arbeit beitragen.
 • zur Nachhaltigkeit und zum Umweltschutz beitragen.

Die Höhe des Zuschusses orientiert sich an den maximal förderfähigen Beratungskosten (Bemessungsgrundlage) sowie dem Standort des Unternehmens.

Für junge Unternehmen, die nicht länger als 2 Jahre am Markt sind, beträgt der Höchstsatz der Beratungskosten 4000€. Hiervon werden in den alten Bundesländern und Berlin 50% der Gesamtberatungskosten übernommen. In den sogenannten neuen Bundesländern werden hiervon 80% der Kosten übernommen.

Bestandsunternehmen können eine Beratung mit Kosten bis zu 3000 € in Anspruch nehmen. Auch hier gilt, dass in den alten Bundesländern sowie Berlin  50% der Gesamtkosten übernommen werden. In den neuen Bundesländern beträgt der Anteil 80%.

Unternehmen in Schwierigkeiten werden an allen Standorten bis Gesamtkosten von 3000 € gefördert. Hiervon werden 90% der Kosten übernommen.

Hierzu müssen Sie einen Antrag an die BAFA stellen. 

In einem ersten Schritt müssen  Jungunternehmen und Unternehmen in Schwierigkeiten vor Beantragung ein kostenloses Informationsgespräch mit einem regionalen Ansprechpartner über die Zuwendungsvoraussetzungen führen. Diese leiten Ihre Anfrage an die BAFA weiter. 

Nach der postiven Rückmeldung zur unverbindlichen
Inaussichtstellung
der Förderung durch die BAFA kann mit der Beratung bei businessstart.eu begonnen werden. 


Unserer Erfahrung nach erhalten Sie für viele unserer  Leistungen höchstwahrscheinlich eine Förderung. Allerdings ist letztlich die BAFA für die Entscheidung zuständig. Sollten Sie wider Erwarten keine Förderung erhalten, kommen wir Ihnen selbstverständlich im Preis entgegen.

Neden Almanya’da Şirket Kurmalısınız?

 • Almanya şirket kurmak için en iyi ülkeler arasındadır.
 • Almanya’da şirket kurmak için Almanca şartı aranmamaktadır. Dolayısıyla herhangi bir dil şartına takılmadan Almanya’da rahatlıkla işinizi kurabilirsiniz.
 • Almanya’da şirket kurmak isteyen bir kişi, başlangıç olarak üç yıllık oturum izni alma hakkına sahip olmaktadır.
 • Almanya Ankara Anlaşması ile vize için şansınızı deneyebileceğiniz ülkelerden biridir.
 • Almanya’da şirket kurmak amacını gerçekleştirip üç yıl boyunca Almanya’da işini yürütebilmiş insanlar bu sürecin ardından yerleşim iznine bir diğer deyişle, kalıcı oturum iznine başvuru hakkına sahip olmaktadır.
 • Almanya iş arama vizesi ve iş kurma vizesi gibi farklı vize tiplerine açık bir ülkedir.
 • Bunlar haricinde Almanya, pandemi sürecinde de görüldüğü gibi şirketlere zor durumlarda devlet desteği sunan bir sosyal devlettir. Bu da şu anlama gelmektedir ki, ülke dışından kaynaklanan ekonomik zorluklarda devlet desteği, firmanız için mevcut olabilir.
 • Almanya’da şirket kurup oturum almak mümkündür.
 • Almanya’da küçük işletme kurmak ya da Almanya’da şahıs şirketi kurmak yollarına başvurarak Almanya’da şirket kurup oturum almak konusunda başarı elde edebilirsiniz.
 • Avrupa Birliği’nin ekonomik olarak en güçlü ülkelerinden birisi olan Almanya’nın size sunduğu bir diğer imkân ise dalgalanmaların oldukça nadir gerçekleştiği sağlam bir ekonomik zemindir. Dolayısıyla uzun vadeli kredileri yüksek faizle almak zorunda kalmaz ve uzun süreli finans planları yapabilirsiniz.
 • Almanya’da iş bulmak gibi sizi zorlayabilecek bir yol yerine Almanya’da şirket kurup oturum almak gibi bir seçeneğe sahipsiniz.
 • Tüm bunlara ek olarak Almanya aracılığı ile uluslararası düzeyde iş yapmak, Avrupa Birliği’nin esnek ve açık ekonomik yapısı doğrultusunda mümkündür. Dünyanın büyük ekonomileri ile bütünleşmiş bir ticari altyapı içerisinde iş yapmak, tahmin edebileceğiniz üzere ticaret ile uğraşmak isteyen herkes için büyük bir avantajdır.

Almanya’da Şirket Kurmak için Profesyonel Danışmanlık

Almanya’da şirket kurmak için ihtiyaç duyabileceğiniz şeylerden birisi profesyonel danışmanlıktır. Elbette, internette bireysel olarak araştırma yapıp tüm bu süreci kendiniz tecrübe etmeyi tercih edebilirsiniz. Bu durumda, gözden kaçırdığınız bir belge olduğu takdirde konsolosluğun oldukça seçici davrandığını görmeniz muhtemel olacaktır. Bu nedenle Almanya’da şirket kurmak amacıyla profesyonel danışmanlık almakta fayda olduğunu vurgulamak gerekiyor.

 

Bu doğrultuda Türkiye içerisinde hizmet veren bir şirket tercih etmeyi belki dil bariyerini aşmak açısından doğru görebilirsiniz ancak tavsiyemiz Almanya merkezli bussinessstart.eu ile bu noktada iletişime geçmeniz olacaktır. Almanya’da şirket kurmak konusunda danışmanlık hizmeti veren bussinessstart.eu size Türkiye merkezli bir şirketin verebileceğinden daha ötede bir danışmanlık hizmeti sunacaktır zira mevzubahis firma halihazırda Almanya’da ve Avrupa Birliği içerisinde şirket kurmak konusu ile ilgili danışmanlık hizmeti sunmakta ve tamamen Avrupa vatandaşlarından oluşmaktadır. Bu durumda şirket elemanları ile aranızda bir dil bariyeri olması muhtemel olsa dahi evraklarınızın içerik bakımından doğruluğu hususunda şüpheye düşmenize gerek olmayacaktır.

Vize için Gerekli Belgeler

Yukarıda bahsettiğimiz işlemleri gerçekleştirip, ilk olarak Almanya’ya gelip burada şirketinizin kuruluşunu ve gerekli tüm belgeleri edindikten sonra yolunuzun mutlaka düşeceği kurum Alman Konsolosluğu’dur ve bilindiği üzere bu kurum kendisine sunduğunuz belgeleri ince eleyip sık dokuyan bir kurumdur. Bu doğrultuda denebilir ki, gerekli belgeleri eksiksiz olarak sunmanız vize elde etmeniz bakımından hayati önem teşkil etmektedir.

Almanya’da şirket kurup oturum almak için öncelikle Türkçe olan tüm belgelerin Almanca tercümelerine ihtiyaç duyduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Sonrasında oldukça detaylı ve iyi hazırlanmış, bugüne kadarki mesleki deneyiminizi gösteren bir özgeçmiş sunmanız bekleniyor. Unutmayın ki, işinizin ehli olduğunu ne kadar kanıtlayabilirseniz vizeyi elde etmeniz de bir o kadar kolaylaşır. Bunun haricinde, mesleki yeterliliğinizi kanıtlayan belgelere de ihtiyacınız olacak.

Tüm bunları sağladıktan sonra gerekli olan en önemli belge, Almanca dilinde hazırlanmış, son derece detaylı ve iyi yapılandırılmış bir iş planıdır.

 

Bu iş planının kapsaması beklenen bilgiler tabii ki, işletmenin konsepti, konusu, şirket verileri, şirketin gelecek planları gibi bir dizi ayrıntılı başlıktan oluşmaktadır. Firmanıza dair birtakım bilgiler de konsolosluk tarafından istenmektedir. Şirketin kuruluşuna dair noter tasdikli belge ve ticaret odası kaydı gibi belgeler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Bunlara ek olarak finansman ile ilgili planlarınız da konsolosluğun sizden kendilerine sunmanızı beklediği belgelerden bir tanesi olarak yer almaktadır.

Bilgilendirme

Başka sorularınız mı var?

Bize ulaşın, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız