Bir iş planı hazırlattırın ve maliyetlerden tasarruf edin

Bir iş planı nasıl oluşturulur?

 Kendiniz bir iş planı yapmak ya da yaptırmak mı istiyorsunuz? 

 
Burada, potansiyel yatırımcıları ikna etmek için bir iş planının nasıl yapıldırıldığını, hangi unsurları içerdiğini ve iş planını oluştururken nelerin önemli olduğunu göstereceğiz. Ayrıca size bir iş planı hazırlatabileceğiniz maliyetleri de göstereceğiz. Çoğu durumda, danışmanlık maliyetlerini önemli ölçüde azaltan cömert devlet fonlarına başvurabilirsiniz veya en iyi durumda, bir iş danışmanının ücretsiz bir iş planı hazırlamasını bile sağlayabilirsiniz.
 
Kim bir iş planı oluşturur? Ve bir kurucu olarak kendi iş planınızı mı yazmalısınız? Ücretsiz bir iş planı şablonu veya uygun bir iş planı örneği ile kendinize bir iş planı yazmanız çok mümkün. Ancak, birkaç önemli şeye dikkat etmelisiniz.

İş planı nedir?

Bir iş planı, bir iş kurmanın karlılığını ve fizibilitesini gösterir. Bir iş fikrinin nasıl hayata geçirildiğini ve ürün veya hizmetin hangi hedef kitleye yönelik olduğunu açıklar. İş planı, bir yandan iş konseptinin sunulduğu yazılı bir metin bölümünden, diğer yandan şirketin finansal fizibilitesini gösteren mali bir bölümden oluşur.
Bir iş planı oluşturmak için birçok neden vardır. Ancak hangi muhataba yönelik olursa olsun, başlangıç süreci için iyi bir hazırlığı temsil eder.

Neden bir iş planı hazırlanır?

Kendiniz için

Her şeyden önce, start-up’lar kendileri için bir iş planı oluşturmalıdır. Bir iş planı, projenin uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmeyi kolaylaştırır. Ayrıca fikri yazılı hale getirerek başlangıç riski belirlenebilir ve henüz düşünmediğiniz yepyeni olasılıklar bulabilirsiniz.
 
Ancak, bir iş planı sadece kuruluş öncesi için geçerli değildir, aynı zamanda kuruluştan sonra şirketin gelişimi için önemli bir rehber niteliğindedir ve kurucu için bir yol haritası görevi görür. İş planının yardımıyla, kurucular istenmeyen gelişmeleri zamanında tespit edebilir ve bunlara karşı koyabilir.
Businessplan erstellen lassen.

Bankalar ve yatırımcılar için

İş merkezine ek olarak, yatırımcılar ve bankalar da bir iş planının sunulmasını isterler. Örneğin, bir işletme kurucusu olarak başlangıç kredisi almak istiyorsanız, krediyi almak istediğiniz bankaya ayrıntılı bir iş planı sunmalısınız
 
Yatırımcılar ayrıca bir şirkete yatırım yapmadan önce bir iş planına ihtiyaç duyarlar. Birçok başvuru arasından en iyi iş fikirleri burada belirli kriterlere göre filtrelenir:
 
 • Ürün veya hizmetin benzersizliği
 • kurucu ekip
 • pazarın çekiciliği
 • iş fikri ve konsepti
Çoğu durumda, oluşturma konusunda yardım almak veya gerekirse iş planının bölümlerinin profesyonelce oluşturulması da yararlı olabilir.

Bir iş planı oluşturmak

Bir iş planı temel olarak bir metin bölümü ve bir finansal plandan oluşur. Metin kısmında şirket ve konsepti daha detaylı anlatılmış, ekip tanıtılmış ve strateji ve şirket versiyonu ile gerekli tüm bilgiler sunulmuştur. Rekabet ve pazar analizi gibi faktörler de detaylandırılmıştır. Bu sayede stratejinizin daha iyi farkına varabilir, aynı zamanda iş konseptinizi üçüncü şahıslara sunabilirsiniz. İş planının ikinci kısmı olan finansal planlama tamamen sayılarla ilgilidir. Burada maliyetleri ve satışları hesaplar, projenizin finansmanını sunar ve şirketinizin başarısını hesaplarsınız. Ücretsiz bir şablonda kendiniz görebilirsiniz.

Video: iş planı nedir?

finansal planlama

Her iş planının kalbi finansal plandır. Uygulamada, finansman, projenizin başarısını veya başarısızlığını belirler. Yalnızca yeterli likit fonlar mevcutsa, faal işletme tam hızda ilerletilebilir. Kendiniz bir iş planı oluşturmak istiyorsanız veya bunun oluşturulmasını istiyorsanız, finansörlerin en azından projelerinin finansmanı konusunda ikna olmaları gerekir: Maliye ile ilgili açıklamalar burada hayal kırıklığına uğratmamalıdır, çünkü bunlar genellikle belirleyicidir. Bu nedenle finansörlerinizi ikna edecek maliyet ve satışlarla hesaplayın. Bu nedenle satışlar ne çok düşük olarak ayarlanmamalıdır, aksi takdirde finansörleriniz size inanmayacağından şirketiniz ne ekonomik ne de çok yüksek olarak tanıtılacaktır. Bu nedenle gerçekçi ve inandırıcı maliyetler ve satışlarla hesaplayın.

mali planın formu

Hazırlanmış bir iş planınız varsa, netlik için tüm veriler tablo şeklinde sunulmalıdır. Mümkün olduğunda, tahminler için endüstriden referans rakamlar kullanılmalıdır. Sanayi ve Ticaret Odası (İHK) burada yardımcı olabilir. İş planı için bu rakamların ve bilgilerin birçoğunu internetten tamamen ücretsiz olarak alabilirsiniz. Federal İstatistik Ofisi veya Statista gibi kurumların istatistikleri de uygundur.

Businessplan-erstellen-lassen-kosten-kalkulieren-busines-plan-schreiben

Bir mali planda neler var?

İyi bir finansal plan en azından aşağıdaki noktaları içerir:

Yaşam maliyeti: Kendi maliyetlerinizi ne kadar yüksek olarak hesaplıyorsunuz (özellikle başlangıç aşamasında geçerlidir)? Yedekler/korumalar var mı?
 
Yatırım planına göre sermaye gereksinimleri: Satın almalar ve peşin maliyetler için ne kadar başlangıç sermayesi gerektiğini ve gerekli bir likidite rezervi için ne kadar para gerektiğini hesaplıyorsunuz?
 
Ayrıntılı finansman planı: Ne kadar öz sermaye mevcut? Dahil edilen başka menkul kıymetler var mı? Ayrıca projenizi uygulayabileceğiniz fonları da hesaplarsınız.
 
Ayrıntılı likidite planlaması: Burada, uzun vadede yeterli sermayeye sahip olup olmadığınızı hesaplarsınız. Kredi ve kredileri sermaye darboğazına girmeyecek şekilde seçmeniz önemlidir. İş planı bunu tahmin etmenize yardımcı olacaktır.

Farklı senaryolar tasarlayın

Finansmanınızı planlarken farklı “senaryolar” tasarlamaya değer. Bir işe başlarken, geleceğin nasıl gelişeceğini ve ürün veya hizmetinizin ne kadar iyi karşılanacağını asla kesin olarak bilemezsiniz. Bu yüzden farklı satış senaryoları ile hesaplamak ve farklı gelişmeler göstermekte fayda var. İlk senaryoda, „beklenen senaryoyu“ sunabilirsiniz – yani, en muhtemel olan ve borç vereniniz için gerçekçi olan bir satış gelişimi. Başka bir „muhafazakar senaryoda“, işler beklendiği gibi gitmezse finansal gelişme sunulabilir.Son olarak, üçüncü bir „iyimser senaryo“, cironun girişimciler tarafından umut edilen versiyonunu sunar.
 
Dış borç verenler genellikle kurucuların kendisinden daha şüphecidir, bu nedenle gerçekçi kalmak önemlidir.

Bir iş planı hazırlayın - metin kısmı

 
İş planının metin bölümünde şirket tanıtılır ve hem dış taraflar hem de kendiniz için tüm önemli bilgiler kısaca sunulur.
 
Aşağıdaki unsurlar burada eksik olmamalıdır:
 • şirketin adı
 • iş fikri
 • benzersiz satış teklifi
 • Kurucuların deneyimleri ve nitelikleri
 • Hedef grubun tanıtımı
 • Pazarlama ve Satış
 • İş hedefleri ve kurumsal vizyon
 • çalışanların istihdamı
 • olası risklerin yanı sıra
 
İş planını kendiniz oluşturmanın avantajı, konseptinizi ve iş fikrinizi en iyi sizin bilmenizdir. Ancak, fikirleriniz için doğru kelimeleri bulmakta zorlanıyorsanız, bir yönetim danışmanına veya profesyonel bir iş planı uzmanına danışmanız faydalı olabilir. Bir iş planı oluşturmanın maliyetleri için genellikle size geri ödeme yapılacaktır.
Sorunuz var mi ?

sıkça Sorulan Sorular:

Herhangi bir sorunuz varsa, istediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Burada en sık sorulan soruları ve cevaplarını bulacaksınız.
general info & inquiry

Have a Question?

We are here to help you 7 days a week and respond within 24 hours. Plus, you can find most answers to your questions right on this page.

Bir iş planı hazırlamanın maliyeti nedir?

İş Planı Standart
749
 • tam iş planıy küçük işletmeler için mükemmel
 • tam mali plan
 • 1 finansal senaryo
 • Devlet finansmanı mümkün (%100 geri ödeme)
İş Planı Plus+
979
 • eksiksiz iş planı küçük ve orta ölçekli şirketler için ideal
 • detaylı finansal planlama
 • 2 finansal senaryo
 • başlangıç ​​tavsiyesi
 • devlet finansmanı için uygun
İş Planı Company
1379
 • ayrıntılı iş planı - özellikle karmaşık ve büyük şirketler için uygundur
 • detaylı finansal planlama
 • 3 adede kadar finansal senaryo ve çoklu revizyonlar
 • ayrıntılı başlangıç ve pazarlama tavsiyesi
 • devlet finansmanı için uygun

Maliyetlerin %80'ine kadar tasarruf edin.

Devlet sübvansiyonları sizi bir iş planı oluşturma maliyetinden kurtarabilir.

Bizi arayınve ve ücretsiz öğrenin!